Wolsztyn pełną parą!

Tegoroczna edycja Oriento Expresso będzie odbywać się na terenie gminy Wolsztyn. Zachęcamy do zapoznania się z atrakcjami jakie możecie odwiedzić w tak zwanym międzyczasie.

WOLSZTYN

Gmina Wolsztyn leży w południowo-zachodniej części województwa wielkopolskiego na pograniczu Pojezierzy Poznańskiego i Lubuskiego. Dawny układ urbanistyczny miasta, położenie na przesmyku dwóch jezior (Wolsztyńskiego i Berzyńskiego), atrakcyjne walory przyrodniczo-krajobrazowe tworzą solidną podstawę do rozwoju turystyki i rekreacji na terenie gminy. Stanowi ona również doskonałą wizytówkę Wielkopolski witającą turystów z kraju i zagranicy hasłem „Wolsztyn pełną parą”.

 

ZABYTKI

 

W Wolsztynie, malowniczym miasteczku pełnym kwiatów, urokliwych pomostów i spokojnych uliczek, na uwagę zasługują:

 

– PAROWOZOWNIA WOLSZTYN, ostatnie miejsce na świecie, które nieprzerwanie obsługuje przewozy pasażerskie trakcją parową. To tutaj spotkać można parowóz pod parą, pracujący w ruchu planowym. Parowozownia od 2016 roku jest Instytucją Kultury Województwa Wielkopolskiego utworzoną przez: Województwo Wielkopolskie, Powiat Wolsztyński, Gminę Wolsztyn oraz PKP Cargo S. A. Lokomotywownia to również cała infrastruktura związana
z utrzymaniem i obsługą tych zabytkowych maszyn: hala postojowa na 8 parowozów, wieża wodna, obrotnica, kanał oczystkowy, zasieki węglowe, warsztaty, dźwigi węglowe, nastawnie oraz małe muzeum.

 

– MUZEUM ROBERTA KOCHA, lekarza powiatowego w latach 1872-1880, twórcy nowoczesnej bakteriologii, badającego zakażenia ran i wykonującego doświadczenia z wąglikiem, który za odkrycie prątków gruźlicy w 1905 r. otrzymał Nagrodę Nobla.

– MUZEUM MARCINA ROŻKA, wielkopolskiego rzeźbiarza i malarza, autora m.in. pomników Bolesława Chrobrego w Gnieźnie i Siewcy w Luboniu, twórcy wielu obrazów: „Sjesta”, „Piast witający gości”, czy cyklu „Apokalipsy”.

 

SKANSEN BUDOWNICTWA LUDOWEGO ZACHODNIEJ WIELKOPOLSKI, który każdemu turyście pozwoli odbyć podróż w zamierzchłe czasy olenderskiego osadnictwa. Jest to obiekt składający się z kilkunastu niepowtarzalnych zabytków architektury wiejskiej, np. nadal pracującego od 1603 r. wiatraka koźlaka, karczmy, kuźni i wielu innych. Na terenie skansenu odbywają się także liczne imprezy folklorystyczne.

 

PARK MIEJSKI o powierzchni 17 ha, położony nad Jeziorem Wolsztyńskim. Uwagę zwiedzających przyciąga przede wszystkim neoklasycystyczny pałac wybudowany w 1911 r. przez rodzinę Mycielskich. Spalony w 1945 r., następnie odbudowany w latach 1960-62. W parku można znaleźć dąb, na którym znajdują się rekonstrukcje rzeźb Marcina Rożka – Meduzy i Fauna.

           

Podczas wizyty w naszym regionie warto również odwiedzić pobliskie miejscowości.

 

OBRA – SZLAK CYSTERSKI

Ślady działalności cystersów, do których należą klasztor z kościołem św. Jakuba, pomnik św. Jana Nepomucena oraz drewniany kościół św. Walentego, widać w pobliskiej Obrze. Cystersi mieli znaczący wpływ na powstanie miasta Wolsztyn, a potem nadanie mu kształtu charakterystycznego dla ówczesnego budownictwa miejskiego.

Warto także odwiedzić Muzeum Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej z oryginalnymi eksponatami ze wszystkich kontynentów i udać się na spektakl teatralny w wykonaniu kleryków Wyższego Seminarium Duchownego.

 

GOŚCIESZYN – dawna posiadłość szlachecka położona 7 km na południowy wschód od Wolsztyna. Mieści się tu zespół parkowo-pałacowy, którego głównym elementem jest neogotycki pałac Kurnatowskich z lat 1904-1911.

 CHORZEMIN – wieś oddalona od Wolsztyna 3 km na północny zachód, dawna posiadłość cystersów. W południowej części wsi znajduje się zespół parkowo-pałacowy. Pałac w stylu neogotyckim został zbudowany na początku XX wieku.

 

WRONIAWY – na trasie w kierunku na Wschowę, 7 km od Wolsztyna w zachodniej części wsi wznosi się obszerny pałac zbudowany po 1820 roku.

ŚWIĘTNO – 15 kilometrów od Wolsztyna przy drodze wojewódzkiej nr 315 Wolsztyn – Nowa Sól znajduje się wieża widokowa o wysokości 30 metrów. Obiekt ten zlokalizowany jest w dużym kompleksie leśnym z licznymi wydmami i wzniesieniami. Z tarasu widokowego wieży rozpościera się wspaniała panorama na obszary o dużych walorach przyrodniczych.

 

TURYSTYKA AKTYWNA

Wolsztyn jest miejscem do uprawiania różnych form turystyki aktywnej. Warto wybrać się na kajakowe wycieczki, popływać rowerami wodnymi lub udać się w rejs po Jeziorze Wolsztyńskim łodzią turystyczną „Ustronie”.

Uwarunkowania krajobrazowe regionu sprzyjają uprawianiu nordic walkingu i joggingu, a utwardzone ścieżki wokół miasta umożliwiają spędzanie wolnego czasu np. na rolkach. Poza tym na terenie miasta znajdują się pływalnia, skatepark oraz urządzenia do fitness na świeżym powietrzu.

Lubiący przyrodę powinni wybrać się na wędrówkę obfitującą w ciekawe elementy fauny i flory ścieżką przyrodniczo – leśną Bagno Chorzemińskie. Dla rowerzystów przygotowano kilka niezwykłych tras wiodących przez malownicze zakątki okolic Wolsztyna.

 

 

WOLSZTYN – IMPREZY CYKLICZNE

 W kalendarzu wolsztyńskich imprez nie można pominąć:

 – PARADY PAROWOZÓW – kwiecień/maj, Parowozownia Wolsztyn.

 Na przełomie kwietnia/maja organizowana jest Parada Parowozów. Ten niezwykły pokaz przyciąga turystów i miłośników kolei z całego świata. To niepowtarzalna okazja, by zobaczyć będące jeszcze w pełni sprawne parowozy, ale także przejechać się pociągami przez nie prowadzonymi. Warto również obejrzeć niezwykłe widowisko „Światło, Dźwięk, Para”.

 

– MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU MUZYKI ORGANOWEJ I KAMERALNEJ
sierpniowe niedziele, Kościół Wniebowstąpienia Pańskiego w Wolsztynie, Kościół Farny w Wolsztynie.

 

Podczas letnich festiwali można podziwiać muzykę wielkich mistrzów, przeznaczoną do wykonań koncertowych. Wielkie dzieła organowe zestawiane są często z utworami kameralnymi. Daje to możliwość zapoznania się z różnorodnym repertuarem muzycznym, który dzięki wspaniałej akustyce kościelnego wnętrza potrafi silnie oddziaływać na odbiorców.

MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU CZYSTE COUNTRY – sierpień, Park Miejski
w Wolsztynie.

Koncerty Country są bardzo udanym przedsięwzięciem i pięknie rozsławiają Wolsztyn z innej perspektywy. To jedyna tego typu impreza w całej Wielkopolsce, która przyciąga tak liczną rzeszę artystów z kraju i zagranicy  – znanych w całej Polsce, a co za tym idzie fanów muzyki country.

 – POLSKA MAN – TRIATHLON – sierpień, Park Miejski w Wolsztynie.

Zawody dyscyplin należących do szerokiej grupy określanej mianem „MultiSport”. Jest to grupa skupiająca sporty, w których zawodnicy rywalizują ze sobą łącząc pojedyncze dyscypliny. Najpopularniejsza dziedzina z tej rodziny to triathlon, na który składają się: pływanie, kolarstwo i bieg.

 

– FESTYNU JESIENNEGO – wrzesień, Skansen Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski.

To rodzinny festyn odbywający się w wolsztyńskim skansenie, promujący lokalną kulturę ludową. Podczas imprezy ma miejsce wystawa rękodzieła, pokazy dawnych rzemiosł
i prac. Warto skosztować regionalnych potraw, przygotowanych przez Stowarzyszenie Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Wolsztyn, m.in. pyr z gzikiem, pajdy chleba ze skwarkami czy swojskich wypieków. Wydarzenie to uświetniają występy kapel muzycznych, czy lokalnych zespołów folklorystycznych. 

 

WYŚCIGÓW ROWEROWYCH GRAND PRIX KACZMAREK ELEKTRIC MTB –wrzesień/październik, start – Park Miejski w Wolsztynie.

 

MTB to cykl wyścigów rowerowych o ponadregionalnej randze, organizowanych na przepięknych, malowniczych trasach wiodących przez teren województwa lubuskiego
i wielkopolskiego. Impreza ma charakter otwarty – adresowana jest zarówno, do amatorów, jak i profesjonalistów. Udział w Grand Prix Kaczmarek Eletric MTB może wziąć każdy, kto lubi jazdę na rowerze oraz atmosferę sportowej rywalizacji. Jest to również propozycja ciekawego spędzenia czasu dla całej rodziny.

 

KOLĘDOWYCH SPOTKAŃ CHÓRÓW I ZESPOŁÓW WOKALNYCH – które odbywają się w styczniu w Kościele pw. św. Bartłomieja w Kębłowie (10 km. od miasta Wolsztyn). Dodatkowo warto zwrócić uwagę na prezentowaną w świątyni jedyną w swoim rodzaju ruchomą szopkę betlejemską z lokalnymi elementami.

 

 

Biuro Promocji i Turystyki Urzędu Miejskiego w Wolsztynie

Ul. Doktora Kocha 12a

64-200 Wolsztyn

Tel. +48 68 347 31 04

www.wolsztyn.pl

facebook.com/gciwolsztyn

 

 

Autorzy zdjęć:
1) Parada_Parowozwow – fot. Sławomir Świniuch
2) Festiwal_Muzyki_Organowej_i_Kameralnej – fot. www.festiwal.farawolsztyn.pl
3) Festyn_Jesienny_– fot. arch. Wolsztyńskiego Domu Kultury
4) Gościeszyn – fot. Aleksander Żukowski
5) Lodz_Ustronie_– fot. arch. Urzędu Miejskiego w Wolsztynie
6) Miedzynarodowy_Festiwal_Czyste_Country – fot. arch. Wolsztyńskiego Domu Kultury
7) Muzeum Marcina Rozka – fot. arch. Muzeum Regionalnego w Wolsztynie
8) Muzeum-Roberta-Kocha – fot. arch. Urzędu Miejskiego w Wolsztynie
9) Obra kościół św. Walentego – fot. Grzegorz Olejarz
10) Obra – fot. arch. Urzędu Miejskiego w Wolsztynie
11) Panorama_miasta – fot. arch. Urzędu Miejskiego w Wolsztynie
12) Park Miejski – fot. Grzegorz Olejarz
13) Parowozownia – fot. arch. Urzędu Miejskiego w Wolsztynie
14) Skansen Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski – fot. arch. Muzeum
Regionalnego w Wolsztynie
15) Szlak_zurawi – fot. arch. Urzędu Miejskiego w Wolsztynie
16) wieża widokowa Świętno – fot. Grzegorz Olejarz
17) wolsztyńskie_molo – fot. Grzegorz Olejarz
18) Wyscigi_rowerowe – fot. Piotr Łoś